Инклузија у области образовања

Обавештења и активности  ::  понедељак, 30.10.2023.

Овај чланак садржи галерију.

Канцеларија за развој каријере и подршку студентима, заједно са ass. Милом Губеринић (Департман за психологију) у суботу 28.10.2023. реализовала је интерактивно предавање „Инклузија у образовном процесу“ за чланове „Удружења просветних радника 035“ из Параћина. Предавању је присуствовало 55 просветних радника - професора, наставника, учитеља, васпитача и стручних сарадника из 11 основних и средњих школа и вртића из Параћина. Размотрено је стање инклузивног процеса у актуелном систему образовања, присутни су разменили примере из праксе са посебним освртом на добити свих учесника инклузивног процеса, али на проблеме са којима се практичари сусрећу у образовно-васпитном раду. Дискутовало се о могућим решењима и ресурсима који могу бити од помоћи у суочавању са изазовима. Препозната је потреба за подршком у наставном процесу путем сарадње са стручњацима, континуираног усавршавања, укључивањем персоналних и педагошких асистената, као и постављањем јасних критеријума за прелазак са једног на други ниво образовања. Препознат је значај коришћења искустава из праксе за унапређење читавог инклузивног процеса у коме би све укључене стране могле да остваре своје потребе и потенцијале. Факултет као научно-истраживачка институција може да обезбеди кључан допринос у сагледавању актуелне инклузивне праксе спровођењем адекватних истраживања која би могла да буду основа за креирање програма подршке и унапређења инклузивног образовања. Учесници су изразили спремност за учествовање у том процесу и за пријем студента који би обављали неки вид праксе образовно-васпитним институцијама Параћина.