ОБАВЕШТЕЊЕ О НАЧИНУ ПОЛАГАЊА КЛИНИЧКЕ ПСИХОДИЈАГОСТИКЕ у мартовском, априлском, мајском и јунском року 2020.

Психологија  ::  недеља, 17.5.2020.

Због специфичних околности које су се наметнуле у време пандемије, у априлском, јунском и апсолвентским (мартовском и мајском) року, испит из Клиничке психодијагостике полагаће се само писмено. Постоје само две сутуације у којима је предвиђено усмено одговарање: 1)  уколико студент није задовољан предложеном коначном оценом, у договору са професором организоваће се усмени део испита на начин како је технички могуће; 2) уколико није урадио Клинички досије и потребна је алтернативна активност како би се то надокнадило, о ћему ће детаљније бити речи у наставку овог обавештења.

Финална оцена обухвата оцену за Клинички досије и оцену са писменог теста (или са два колоквијума за студенте који су у актуелној години полагали из два дела). Да такође подсетим, положени колоквијуми из текуће школске године важе само у тој школској години и ако студент који је слушао овај предмет 2019/20. године, не финализира испит најкасније у септембру 2020., престаје важење колоквијума и у наредним роковима он приступа полагању испита у целини, као да колоквијуме није ни полагао. За оне који су Клинички досије већ предали, као и оне који ће израђени Досије предати најкасније недењу дана пре испитног рока у коме полажу, неће бити усмене одбране Досијеа, већ ће се уважити оцена предатог рада.

За оне који нису урадили Досије, а због пандемије, ванредног стања и новонасталих и још увек недовољно предвидивих околности, нису у могућности да уђу у клиничке установе у којима је могуће израдити досије, постоје две могућности:

1) да изађу на писмени део испита без Досијеа, што ће им изузетно у овим роковима бити омогућено, иако никада до сада није било могуће приступити писменом испиту без предатог Досијеа. Полагањем писменог дела они не завршавају у потпуности испит  из Клиничке психодијагностике, већ тек када у наредним месецима буду у прилици да испуне ову предиспитну обавезу регуларно, уласком у установу и радом са пацијентом – тек када рад предају и он буде оцењен, биће им предложена финална оцена и након тога уписана у индекс и записник;

2) уколико студент не жели или не може да чека неколико месеци како би финализирао испит из Клиничке психодијагностике Клиничким досијеом израђеним у установи, биће организована Симулација Клиничког досијеа која ће се организовати усменим испитивањем на даљину, или у згради факултета, у договору са наставником или асистентом на предмету. За овакав начин симулације Клиничког досијеа неопходно је заказивање код асистента Душана Влајића на мејл , који ће сачињавати распоред са најмање једносатним слотовима у којима студенти ПРЕ приступања писменом испиту, или у изузетним случајевима у договору са асистентом ПОСЛЕ писменог испита, могу приступити овом алтернативном начину надокнаде Клиничког досијеа. Ова усмена Симулација ће обухватити питања везана за познавање тестова –теоријске и практичне специфичности, њихово задавање, администрирање и интерпретацију, као и примену код појединих нозолошких категорија. Студент треба да покаже да располаже знањима и вештинама неопходним за практичну примену тестова до детаља, чиме доказује своју способност за практичан рад. Само у случају да испитивачу покаже да је у довољном степену овладао овим знањима и вештинама, добија једну од прелазних оцена и тиме испуњава ову предиспитну обавезу.

Студенти који су завршили обе описане обавезе, не морају за време трајања пандемије доћи да оцену упишу у индекс- како би се смањила могућност од заразе путем физичког контакта и обавезу доласка на факултет ћемо свести на минимум – писмени тест ће бити једина прилика када морају доћи у зграду факултета и не постоји алтернативни начин полагања писменог теста – а све остале фазе финализирања оцене могу опционо бити регулисане на даљину. Оцену накнадно, када ванредна ситуација прође могу уписати у индекс. Финална оцена коју су добили ће свакако бити у евиденцији професора и асистента, у записнику и електронској евиденцији, тако да ће питање уписивања у индекс накнадно бити ствар формалности. За оне студенте којима је уписивање оцене непосредно по завршетку испита потребно због следећег степена школовања или других административних обавеза, уписивање оцена ће свакако бити омогућено у договору са професором, и у складу са мерама прописаним како би се створило што безбеније здравствено окружење док траје опасност од инфекције.

Студенти имају ОБАВЕЗУ да приликом доласка на писмени дела испита понесу индекс и да током израде писменог теста индекс оставе крај себе на клупи, на увид дежурном наставнику или асистенту.